סעיף 23 באמנת המס ישראל ארה"ב

דף הבית >> רילוקיישן >> רילוקיישן לארה"ב >> סעיף 23 באמנת המס ישראל ארה"ב

מאת שירן מדר,
רו"ח ו -
.Enrolled Agent

סעיף המורים באמנת המס ישראל ארה"ב

אמנת המס בין ישראל וארה"ב מסדירה היבטי מיסוי רבים בין המדינות, ישנה התייחסות מפורטת לטיפול בהכנסות משכר, קצבאות, עסק ועוד.

אם אתה בתהליך רילוקיישן מישראל לארה"ב לצורך דוקטורט או משרת הוראה, חשוב שתדע שאמנת המס מתייחסת גם למיסוי הכנסותיך.

ארה"ב היא היעד המועדף ללימודי דוקטורט, אם בשל היוקרה והמעמד שמייצר התואר של אחת האוניבסיטאות המוכרות ואם בשל המגוון וריבוי האפשרויות למשרות ותוכניות לימוד.

אקדמאים רבים עוברים לארצות הברית לצורך מחקר, מאחר ותקציבי המחקר בארה"ב גבוהים וניתן לחקור מגוון תחומים רחב עם מיטב המומחים.
בדרך כלל משולם שכר בארה"ב לתקופת ההוראה או המחקר, מתקבל תלוש שכר חודשי וטופס
W-2שנתי שהוא המקביל לטופס 106 בישראל.

סעיף 23 (1) באמנת המס ישראל ארה"ב קובע כי:

"מקום שתושב של אחת מן המדינות המתקשרות מוזמן על ידי ממשלתה של המדינה המתקשרת האחרת, יחידת משנה מדינית או רשות מקומית שלה, או על ידי אוניברסיטה או מוסד חינוכי מוכר אחר באותה מדינה מתקשרת אחרת, לבוא לאותה מדינה מתקשרת אחרת למשך תקופה שאין לצפות שתעלה על שנתיים ימים, לשם הוראה או התעסקות במחקר, או לשניהם גם יחד, באוניברסיטה או במוסד חינוכי מוכר אחר, ואותו תושב בא לאותה מדינה מתקשרת אחרת בראש ובראשונה לשם מטרה כאמור, תהא הכנסתו משירותים אישיים בעד הוראה או מחקר באוניברסיטה או במוסד חינוכי כאמור פטורה ממס על ידי אותה מדינה מתקשרת אחרת, למשך תקופה שלא תעלה על שנתיים ימים מן התאריך שבו הגיע אל אותה מדינה מתקשרת אחרת."

כך שאם אתם מתכננים רילוקיישן לארה"ב לשם הוראה או התעסקות במחקר, לתקופה של פחות משנתיים, ייתכן ותהיו רשאים להנות מפטור ממס בארה"ב על ההכנסה שתקבלו עבור העיסוק בהוראה או מחקר.

בחלק מהמקרים תתבקשו למלא טופס W-4בטרם תתחילו את העבודה במוסד האקדמי, הטופס משמש לקביעת שיעור הניכוי המס במקור מתלוש השכר שלכם.
בהתאם למידע שתמסרו על גבי טופס
W-4 יקבע משלם השכר את הסכומים שעליו לנכות מהכנסתכם ולהעביר ל – IRS, בחלק מהמוסדות מכירים את הטיפול הנכון במסגרת האמנה וידאגו בעצמם שלא לנכות מס מתלוש השכר שלכם.

במידה ואתם עונים על הקריטריונים כדי להנות מסעיף זה באמנה ובכל זאת נוכה מס בארה"ב מתלוש השכר שלכם, תצטרכו לפנות לאחראי על השכר במוסד האקדמי שמשלם את שכרכם או לדרוש החזר בדוח השנתי שתגישו ל – IRS.
על מנת לדרוש את הפטור יש צרף לדיווח השנתי בארה"ב טופס נוסף, באמצעותו יש לנקוב בסעיף המדויק  בו נעשה שימוש כדי לקבל את הפטור ולהסביר את הנסיבות לפיהן אתם זכאים לפטור.

הפטור לפי סעיף המורים באמנת המס ישראל ארה"ב מתייחס גם לחוקרים, באופן הבא:

"סעיף זה לא יחול על הכנסה ממחקר, אם מחקר זה נעשה לא מתוך ענין הציבור אלא בראש ובראשונה לתועלתם הפרטית של בן אדם או בני אדם מסוימים."

ניתן להנות מהפטור באם עוסקים בהוראה, מחקר או שניהם גם יחד אך יש להביא בחשבון את תת הסעיף לעיל.

יישום סעיף 23 באמנת המס פשוט לכאורה, אך התייחסות דיכוטומית כפטור ממס או חייב במס אינה נכונה.
ישנם לא מעט קריטריונים שיש להביא בחשבון כאשר דורשים או מדווחים את הפטור, יש לקחת בחשבון שהעדר הצהרה בדוח המס השנתי או הצהרה לא תקינה יגרמו לסיבוכים.

בנוסף יש לבחון איזו מדינה רשאית למסות את ההכנסה במסגרת הסעיף, ומה הגדרת התושבות של אדם שעושה שימוש בסעיף כפונקציה של מגוון גורמים.
חשוב לקבל ייעוץ בטרם עושים שימוש בסעיף, רצוי על ידי איש מקצוע שבקיא בממשק בין מערכות המס של שתי המדינות.

הכותב הינו רואה חשבון ו Enrolled Agent ומתמחה בדיווחי מס בארה"ב, ייצוג וגילוי מרצון מול ה - IRS

www.smartax.co.il

האמור לעיל אינו תחליף לייעוץ מס ספציפי.

הצעה לביטוח רפואי בחו''ל

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

*על ידי לחיצה על 'שלח' אתה מקבל עלייך את תנאי השימוש של אתר דיוידשילד


למידע נוסף לחצו כאן

Davidshield סוכנות לביטוח חיים (2000) בע"מ.
החברה המבטחת- דיויד שילד חברה לביטוח בע"מ