קניות

שופינג, שופינג, שופינג, ארה"ב, ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. נדמה שהדבר הראשון שאנחנו עושים כשאנחנו נוחתים בארה"ב ופורקים את המזוודות ולפני שאנחנו מתקשרים לדודה זהבה להגיד לה שהגענו, זה לרוץ ולמצוא לנו איזה חנות טובה לבזבז בה קצת כסף, בשביל הנשמה, אתם יודעים..

סקר שערך משרד המסחר האמריקאי העלה כי 91% מהתיירים ומאנשי העסקים המגיעים לארה"ב עושים שופינג....המגוון הרב של המוצרים בכל התחומים, הנעלה, ביגוד, אוכל - מטשטש את החושים. למרות שלכולנו תואר שני, לפחות, בקניות, הרי שלכל מדינה בעולם יש כמה דברים שכדאי ללמוד על תרבות הקניות שלה. בעיקר אם לא קפצנו לרגע לטיול, אלא להשתקע לתקופה. 
בארה"ב, אם מכירים את "המערכת", אפשר לחסוך הרבה כסף בקניות חכמות. מציאות מפה ועד הודעה חדשה...צריך רק לדעת ולהכיר... 

כדאי לדעת שמידות הבגדים בארה"ב שונות מהמידות שאנו רגילים להן, בהנעלה ובלבוש, כמו גם המשקלים והאורכים. בקטגוריה "כלים שימושים" תמצאו הסברים מפורטים, אבל אם אתה כבר כאן, לא נאכזב. הנה סקירה קלה. 


מידות ביגוד:

 • סוודר או חולצה אמריקאית לנשים במידה 10 מתאים ל- 38 שלנו. 14 ל- 42, 18 ל- 46.
 • נעליים לנשים במידה 6 אמריקאית תואמות מידה 37 אצלנו, 7 - 38, 8-39 וכולי.
 • חליפה לגברים במידה 34 אמריקאית תואמת מידה 44 אצלנו, 36 - 46 ו- 38 - 48.
 • חולצה לגבר במידה 15.5 אמריקאית תואמת מידה 39 אצלנו, 16.5 - 42, 17 - 43.
 • נעל לגבר במידה 8 אמריקאית תואמת נעל במידה 41 אצלנו, 9 - 42, 11 - 44.5. 


אורכים / משקלים:

 

 • 1 inch = 2.54 ס"מ 
 • 1 foot - 30 ס"מ בערך 
 • 1 yard = 90 ס"מ בערך 
 • 1 mile = 1.600 ק"מ בערך
 • 1 pint = כמעט חצי ליטר 
 • 1 quart - כמעט ליטר 
 • 1 gallon = 3.8 ליטר בערך 
 • 1 ounce = 28.35 גר' 
 • 1 pound = 453.59 גר'

וההיפך:

 • 1 ק"ג = 2.205 pound 
 • 1 ליטר = 1.057 quarts 
 • 1 מ' - 39.37 inch 

שעות הפתיחה של החנויות משתנות מעיר לעיר. ניתן לאמר שבאופן כללי החנויות נפתחות בין 9 ל- 10 בבוקר ונסגרות בין 5 ל- 6, יום ב' ועד יום ו' אבל לא חסרות חנויות שתפתחנה ב- 8 בבוקר ותסגורנה את שעריהן ב- 10 בלילה (בעיקר בקניונים shopping malls) בימים ב' שבת, ומ- 12 עד 5 אחה"צ ביום ראשון. 
באיזורים שבהן החנויות נסגרות מוקדם יותר יש יום אחד בשבוע שנשארים פתוחים. 

בארה"ב אין מס קניות אחיד, אלא כל מדינה קובעת את גובה המס שלה שמהווה אחוז מסוים מהקניה. יש גם מדינות שאין בהן מס קניה. 
לפעמים גובה המס משתנה בתוך המדינה עצמה. אוכל לא מעובד, כגון ירקות, פטור ממס. המס נע בין 3%-8%.

סוגי חנויות

בראשית ברא אלוהים את הארץ ואת.. ה - Shopping Mall או הידוע בכינויו ה- Mall. לא אנחנו המצאנו את התופעה הזו, למרות שנדמה שבארץ יש יותר קניונים פר אזרח מאשר בכל מדינה אחרת.. ודרך אגב, גם האמריקאים לא. 

הניחו את הארנק לרגע... 60 שניות על ה- Shopping Mall - את השופינג סנטר הראשון המציאו האיטלקים, במילנו לקראת סוף המאה ה- 19, האמריקאים, לעומת זאת שכללו את "המוצר" והיום קיימים קניונים לתפארת בכל עיר שמכבדת את עצמה בארה"ב. המאפיין את השופינג סנטר הוא אוסף חנויות, חנויות רשת, מסעדות במקום אחד. 

שעות הפתיחה של ה- Shopping Malls שונות בכל מקום, אולם באופן כללי הם פתוחים במהלך השבוע בין 10-21:30, בימי שבת בין 10 בוקר ל- 5 או 9 בערב וביום ראשון בין 12 בצהריים עד 5 או 6 אחה"צ. 

המאפיין את ה- Department Stores הוא שהן כמו חנות אחת גדולה המכילה הכל. כל קומה מכילה מוצרים מתחומים שונים, ביגוד, ריהוט, אביזרים לאמבטיה ומקלחת, לגינה ועוד. (למשל, Sears ,JC Penney, Macy's ו- Bloomingdale).

כל השפע הזה הוא גם בד"כ מאד מעייף ולשם כך בדיוק תמצאו מסעדה בקומה האחרונה. 
בין השירותים הנוספים שתקבלו במקום כזה - תיקונים לבגדים (למרות שהמחיר גבוה יותר מאשר בחוץ), Personal Shopper שירות בחינם למי שקונה בחנות. אלו יעזרו לכם לבחור מתנות, לקנות בגדים, לבחור איפור מתאים וכו'. ישנם כאלה שתמורת שתשלום גם יביאו לכם, באופן אישי, את הקניות הביתה. ואם היא או הוא מצאו חן בעינכם, תוכלו לקבוע איתם מראש לפני הגעתכם לחנות.

 • Warehouse Clubs: דוגמאות מוכרות - BJ's, Costco, SAM's Club, חנויות ע נ ק י ו ת המוכרות מוצרי מותגים במחירים נמוכים יותר. ב"כ מדובר על אוכל - קפוא, שימורים או בקופסאות. ישנם כאלו המחזיקים גם באוכל טרי. מוצרים נוספים כוללים מוצרים למשרד, מכשירים חשמליים קטנים, ציוד ספורט, מוצרים לביתים, ביגוד ובשנתיים האחרונות גם תכשיטים (גם יהלומים!). הטענה למחיר הנמוך לכל המוצרים - הרשת קונה בכמויות אדירות מהספקים ומקבלת מחירים טובים יותר לצרכן. במקרים מסוימים, יש צורך להנפיק כרטיס חבר על מנת לערוך קניות במקום. החיסרון הוא שיש לקנות בכמויות גדולות.
 • Discount Stores: קטנים יותר מ- Warehouse Clubs, המחירים קצת יותר גבוהים, לא צריך לקנות בכמויות וגם לא צריך לשלם דמי חבר. מוכרות מוצרים כמו ב- department stores, רק יותר בזול. שמות מוכרים - Wal-Mart, K-Mart, Ames, Best Buy, Service Merchandise, למחשבים CompUSA, לצעצועים - Toys R Us ולביגוד TJMaxx. Outlet Malls 
 • Outlet Stores: סוג של קניון המכיל הנקראות גם Factory stores. חנויות אלה מוכרות מוצרים המגיעים היישר מהיצרן ולכן הם נמכרים במחירים נמוכים יותר. כדאי מאד לשאול אם המוצר הוא "second" או אולי פגום באיזה צורה, להסתכל מקרוב ולחפש פגמים.
   
 • Consignment Shops: חנות יד שניה. ספרים, בגדים, מוצרים לבית. לא ניתן להחליף, לא ניתן להתווכח על המחיר.
 • Flea Markets: שווקי פשפשים. כמו ב- Consignment shops קונים דברים מיד שניה, אבל השוני העיקרי הוא שניתן לשאת ולתת על המחיר.

דרך נוספת לקנות מציאות היא לקנות בחנויות של ה- Salvation army או בחנויות יד שניה של ה- Goodwill. בחנויות הללו אפשר למצוא הכל במחירים נוחים. 

ואיך אפשר מבלי להזכיר את ה- Garage sale הידוע. כשמישהוא מחליט לנקות את הבית שלו מחפצים שהוא כבר לא צריך, הוא פשוט מוציא הכל החוצה לגינה של הבית ( או לחניה) ומנסה למכור כמה שניתן. ניתן למצוא מציאות אמיתיות בבזארים הללו וכידוע - one person's garbage is another's treasure.....

קניות אלטרנטיביות

 • Coupons: ארה"ב היא ארץ הקופונים הבלתי נלאית. בעוד בארצנו השיטה לעולם לא נקלטה ובארצות אחרות השיטה מקרטעת לה אי שם כשיטת שיווק פרימיטיבית, ארה"ב ממשיכה לשכלל ולקדם את השיטה בחדוות יצירה שלא נגמרת..... האמריקאים, או יותר נכון, הצרכנים הנבונים שבינהם, אוספים קופונים באדיקות וע"י כך מצליחים לחסוך לא מעט! השימוש בקופונים אינו מאפיין אוכלוסיה נזקקת אלא צרכנים נבונים. 

ניתן היום להדפיס קופונים מהאינטרנט, מפה ומפה. ניתן לגזור אותם מהעיתונים. בקיצור, אל תרגישו לא נעים, תתחילו לגזור! 

 • Catalogues: עוד שיטה שלא נקלטה בארץ ובארה"ב היא משגשגת ופורחת. כל חנות או חברה שמכבדת את עצמה מוציאה לאור קטלוג של המוצרים שהיא מוכרת. היתרונות בקניה דרך קטלוג -מבחר גדול יותר של מוצרים (גדלים וצבעים), נוחות, קניה בשיחת טלפון אחד, 7 ימים בשבוע מסביב לשעון. החיסרון - מי שאוהבת לגעת ולחוש את הבדים, ירגיש בחיסרון, מדיניות החזרות קשוחה יותר ואיחור במשלוחים. לעיתים לחברה לא יהיה המוצר שבקשתם באותו זמן ותתבקשו לחכות. את ההזמנות עושים באמצעות כרטיס אשראי.
   
 • E-commerce: קניות און ליין. בעוד בארץ מהססים לערוך קניות באינטרנט, בארה"ב תרבות הקניות און ליין פורחת, למרות שהונאות ומירמה קורים פה ושם. האמריקאים מנסים ככל יכולתם להשתכלל ולעשות כך שחווית הקניות תהייה בטוחה, נוחה, אישית ומהירה ככל האפשר. על מנת לעודד את הצרכנים לערוך את הקניות און ליין, חברות רבות כמו חברות תעופה, בתי מלון ועוד מפרסמים מבצעים מיוחדים בעלי מחירים נמוכים ביותר רק לרוכשים את המוצר ברשת.

מדיניות החזרות

מדיניות ההחלפות בארה"ב נעימה בהרבה יותר ומוכוונת צרכן יותר מהמקובל אצלנו בארץ. 

באופן עקרוני, ברוב בתי הכל בו הגדולים, תחזירו מתי שתחזירו ותקבלו את הכסף חזרה. וגם לא צריך לנמק. פשוט גן עדן. 
צריך בהחלט לשמור על הקבלה ובהזדמנות זו גם לבדוק אם מדיניות ההחלפה במקום שקניתם בו לא שונה ממה שנאמר לעיל.. ישנם כאלו שמגבילים בזמן וישנם כאלו שלא יחזירו לכם את כספיכם אלא יתנו לכם זיכוי לקניה נוספת בחנות.

הצעה לביטוח רפואי בחו''ל

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

*על ידי לחיצה על 'שלח' אתה מקבל עלייך את תנאי השימוש של אתר דיוידשילד


למידע נוסף לחצו כאן

Davidshield סוכנות לביטוח חיים (2000) בע"מ.
החברה המבטחת- דיויד שילד חברה לביטוח בע"מ