שכירת דירה

מציאת מקום מגורים הוא שלב מרכזי בתהליך הרילוקיישן לארה"ב. כאשר אתה מגיע לשלב בו אתה מחפש מקום להתגורר, עלייך להחליט עקרונית אם אתה מעדיף לשכור דירה או לקנות בית. אם אתה סטודנט, בקטגוריית לימודים, פרק "מגורים" תוכל לקרוא על האפשרויות הפתוחות בפני סטודנטים. 

שכירת דירה בארה"ב

בשכירות דירה רוב המאפיינים דומים למה שקורה בארץ, אבל ישנם מספר אלמנטים שונים, עליהם נצביע בפרק "שכירות". קניית בית בארה"ב, הכרוך בלקיחת משכנתאות, הינו עסק מסובך ואנו תקווה כי המידע שנביא בפניך, יקל עליך, במידת, מה להבין מי השחקנים, מה צריך לעשות, מה לקחת בחשבון, מה לעשות ולא פחות חשוב, מה לא לעשות. 

המונחים המתארים סוגי בתים קצת יותר מורכבים מאשר אצלנו. כמה דוגמאות: 

 • Detached Homes: הינם הקוטג'ים והוילות שלנו. נקראים גם cottage. Split-level יתאר מבנה בעל מספר קומות. 
 • Semi-Detached Homes: קוטג' או וילה המחוברים זה לזו באמצעות קיר משותף אחד.
 • Townhouse או Rowhouse: שורה של בתים המחבורים זה לזה בשני הצדדים. ב- Townhouse יש לפעמים עלויות נוספות של תחזוקת שטחים ציבוריים. 
 • Condominium: בית דירות, כפי שאנו מכירים אותו. כל אחד רוכש את הדירה באופן עצמאי והשטח שלו הוא מהקירות החיצוניים (לא כולל) פנימה. האחריות על המעטפת החיצונית + שטחים ציבוריים אחרים היא של כל הדיירים. 
 • Co-op: תאגיד מסוים הוא בעל המבנה וכל הדירות בה שייכות לו, כולל השטחים המשותפים. במקרה של קנית דירה מבניין כזה למשל, תשלם את המשכנתא לתאגיד, אולם בכך רכשת בעלות חלקית יחסית בתאגיד. העלויות החודשיות הן גבוהות יותר בדירות הללו אולן הן כוללות מיסי נדל"ן.

אם יש לך ילדים, כדאי קודם להשכרת או קנית הבית, למצוא את בית הספר שאתם רוצים לשלוח את הילדים אליו ולחפש בית באותה שכונה. כדאי גם לברר אם עוברת בה תחבורה ציבורית, היכן מרכז הקניות הקרוב ונותני שירותים אחרים כמו בנק, דואר וכו'.

רכישת בית יכולה להיות צעד מאד מלחיץ. ייתכן ותידרש לשכור דירה במשך זמן מה לפני שתוכל להרשות לעצמך לשלם תשלום ראשוני עבור בית, או אולי תרצה פשוט שמישהו אחר יהיה אחראי לתחזוקת המבנה..

שכירת בתי מלון ודירות יחיד

אם אתה יודע מראש שתזדקק למגורים חלופיים לזמן קבוע וידוע מראש, קיימים בתי מלון הנקראים בתי מלון ל"שהייה ממושכת" (extended stay) הגובים תשלום בתעריפים שבועיים במקום על בסיס יומי. ישנם גם בתי מלון ישנים יותר שעשויים להציע תעריפים שבועיים. 

תוכל לשכור דירת יחיד (studio). אלה הן בדרך כלל דירות של חדר אחד, בהן ה"סלון" משולב ביחד עם "חדר השינה", וה"מטבח" ממוקם בפינה או לאורך קיר אחד. ישנן כאלו המגיעות מרוהטות לחלוטין (Efficiency Apartments).

איך מחפשים דירה בארה"ב?

דרך טובה להתחיל בחיפושים היא לשאול חברים או מכרים אם הם מכירים אנשים המעוניינים להשכיר חדר בבית או בדירה שלהם (אם אתה סטודנט או רווק).

ניתן גם להתחיל בחיפושים באינטרנט או במודעות העיתונים. בנוסף, ייתכן וישנו לוח מודעות במשרד בו אתם עובד או במקומות בהם אתה נוהג לבלות. 

כדאי לדעת שיש מספר סוגים של דירות להשכרה. בערים הגדולות בארה"ב, למשל ישנן דירות שהן מסובסדות ע"י העיריה המקומית Subsidized Apartments דירות ששכר הדירה שלהן נמצא תחת פיקוח (Rent Regulated Apartments) ורגילות (Market-Rate Apartments). 


בעת חיפוש דירה במודעות העיתונים, תגלה שישנם מספר מונחים הנראים כאילו הם כתובים בקוד. למשל, ייתכן ודירה תהיה מפורסמת כ-"2/2". המשמעות היא שיש בה שני חדרי שינה ושני חדרי שירותים. "2/1" משמעה כי בדירה יש שני חדרי שינה וחדר שירותים אחד. לעיתים אתה עשוי לראות פרסום של "2/1.5". כאן המשמעות היא שישנם שני חדרי שירותים, כאשר רק באחד מהם יש מקלחת או אמבטיה. שני חדרי השירותים יכילו אסלה וכיור.

אם אתה מעוניין לשכור בית, ייתכן והבית יהיה רשום כ-"3/2/2". שני המספרים הראשונים מתייחסים לאותם משתנים כמו במקרה של הדירה. המספר האחרון מייצג את מספר המכוניות היכולות להיכנס לחנייה. אם אתה רואה מודעה לשכירות בית ובו רק שני מספרים, זהו סימן לכך שאין בו מקום חנייה. 

משתנה חשוב אותו יש לשקול הוא שטח הדירה (Square Footage). מרכיב זה אינו מופיע תמיד במודעה. כדאי לשאול. בנוסף לכך, אם ישנו יותר מחדר שינה אחד בדירה, עליך לשאול אם שניהם באותו הגודל או אם אחד גדול מהשני.

כאשר אתה רואה "2/2", ניתן להניח כי יש בה מקום לשלושה אנשים, אולם אחד החדרים עשוי להיות הרבה יותר קטן ולהציע מעט מאוד שטח ארונות.
 

אם אינך מצליח למצוא דירה להשכרה מידיים פרטיות (נכון גם כשמדובר בהשכרה מחברת אחזקות), ייתכן ותרצה להשתמש בשירותיהם של מתווכי דירות. סביר להניח כי תידרש לשלם סכום נוסף לתשלום החודשי.

בדרך כלל, יציג העיתון את הזדמנויות ההשכרה על פי חלוקה לאיזורים. לאחר שתבחר את האיזור בעיר בו אתה מעדיף להתגורר ותמצא נכס התואם את הדרישות שלך, התקשר למספר הטלפון המופיע במודעה וקבע פגישה על מנת לראות את הנכס. 
לעיתים, הכתובת רשומה במודעה. במקרים אלה, תוכל לנסוע ולהביט במראה החיצוני של הנכס לפני שתחליט שאתה מעוניין בפרטים נוספים.

סגירת חוזה

כאשר אתה פוגש את בעל הבית, כדאי לברר לגבי כמה נושאים לפני החתימה על הסכם השכירות. למשל, מתי נערך בפעם האחרונה ריסוס מקום נגד חרקים ומכרסמים. עליך גם לברר אם בעל הבית ישתתף בתשלום ועל אילו מהשירותים הציבוריים. 
לעיתים, הנכס המושכר מגיע עם מכונת כביסה וייבוש.

ישנם בעלי בית הדורשים פיקדון (השווה בדרך כלל לדמי שכירות לחודש אחד) בנוסף לתשלום דמי השכירות לחודש הראשון במהלך השבוע הראשון. את הפיקדון תקבל בחזרה כאשר תעזוב את הדירה, בהנחה שהמקום נשאר באותו מצב או במצב דומה לזה שהיה כאשר עברת להתגורר בו.

יכול בהחלט לקרות שבעל הבית, או החברה המשכירה תבקש לבדוק את היסטורית הקרדיט שלך. אם יש לך כזו, אין בעיה (אלא אם כן היא לא כל כך טובה..). אם אין לך כזו, כיוון שרק הגעת לארה"ב, תצטרך ברוב המקרים למצוא ערב (Guarrantor) וכדאי שתהיה לו היסטורית אשראי טובה. 

אם כל התנאים מתאימים לצרכים שלך, בדרך כלל יבקש בעל הבית כי תמלאו שאלון שכירות בו יבקש רשימה של העבר שלך בהשכרת דירות, תיאור והיסטוריה של מעמדך התעסוקתי, ביחד עם מספרי טלפון וכתובות. 


לשוכרים ניתנת מעט מאוד הגנה משפטית. יתרה מכך, בעלי הבית יכולים להעלות את דמי השכירות או לבקש ממך שתעזוב את המקום בכל עת. אולם, עליהם לספק לך הודעה מוקדמת של חודש לפחות על מנת לאפשר לך למצוא מקום אחר להתגורר בו. 

מתוך חוזה השכירות שלך תוכל לגלות אם החוזה שלך הוא "מחודש לחודש" או "לפרק זמן קבוע". חוזה "מחודש לחודש" הוא הסכם שבו בעל הבית מאפשר לך לחדש את החוזה מדי חודש או לעזוב את המקום מבלי לחייב אותך בקנס, כל עוד אתה מודיע לו חודש מראש. זהו בדרך כלל החוזה הטוב ביותר עבור השוכר. חוזה "לפרק זמן קבוע" תקף בדרך כלל ל-6 חודשים עד שנה. 
אם אתה עובר דירה לפני תום החוזה, יהיה עליך לשלם קנס כספי, אלא אם תמצא מישהו שישכיר ממך את הדירה. במקרה זה, אתה תהיה למעשה "בעל הבית". את דמי השכירות שתיגבה, תעביר לבעל הבית המקורי עד תום החוזה שלך מולו. כמובן שבעל הבית יידרש להסכים להסדר שכזה מראש. 


חוזה השכירות שלך הוא מסמך מחייב בינכך ובין בעל הבית. וודא כי אתה מקבל הסכם בכתב. אם בעל הבית אינו מספק לך את המידע הזה בתוך 28 ימים מיום הבקשה שלך, הוא מבצע עבירה פלילית וניתן להטיל עליו קנס. 

חוזה השכירות חייב להכיל את הפרטים הבאים: 

 • שמך ושם בעל הבית
 • כתובת הנכס
 • סוג ומשך החוזה
 • התאריך בו החוזה נכנס לתוקף
 • סכום דמי השכירות מועד התשלום שלהם ומה הם כוללים
 • המועד שבו דמי השכירות יועלו (אם אין זה חוזה לפרק זמן קבוע)
 • סכום הפיקדון, מטרתו, האם הוא יופקד בחשבון נושא ריבית ומתי תקבל אותו בחזרה
 • ההתחייבויות שלך כדייר: למשל, שמירה על מצבו של הנכס, תשלום חשבונות הגז, לא להשכיר לאחרים, לא לגדל חיות בית, לא להטריד את השכנים וכולי.
 • התחייבויות בעל הבית: למשל, שמירה על מצבו התקין של הנכס.

לפני שתיתן כל פיקדון שהוא, וודא כי קיבלת רשימת מלאי מדוייקת של הרהיטים ושל פריטים אחרים השייכים לנכס וכן תיאור מצבם לפני שתעבור להתגורר בו. אם בעל הבית לא ערך רשימת כזו, הכין רשימה כזו בעצמך ובקש מבעל הבית שיחתום עליה. 
עם סיום תקופת השכירות שלך, לאחר בדיקת מלאי ומצב הפריטים, בהנחה שלא חסרים פריטים ושלא נגרם להם כל נזק, על בעל הבית להחזיר לך את הפיקדון זמן קצר לאחר שתעזוב את הנכס. לא תוכל לקזז את הפיקדון כנגד תשלום החודש האחרון לחוזה השכירות. 


עליך לרכוש ביטוח שוכרים עבור החפצים שלך. למרות שבעל הבית יהיה בדרך כלל אחראי לביטוח הנכס והפריטים בו שאינם שייכים לך, הפריטים שאתה מביא עמך לא יהיו כלולים בפוליסה. ביטוח שוכרים בדרך כלל אינו יקר. 

אם ישנה פריצה לדירה, הודע על כך מייד למשטרה וודא כי אתה מקבל מספר דו"ח משטרתי. יש להודיע על כך לבעל הבית.

הצעה לביטוח רפואי בחו''ל

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

*על ידי לחיצה על 'שלח' אתה מקבל עלייך את תנאי השימוש של אתר דיוידשילד


למידע נוסף לחצו כאן

Davidshield סוכנות לביטוח חיים (2000) בע"מ.
החברה המבטחת- דיויד שילד חברה לביטוח בע"מ