הקלות בקביעת תושבות של יחידים לצרכי חוק הביטוח הלאומי בעקבות משבר הקורונה

דף הבית >> רילוקיישן >> הקלות בקביעת תושבות של יחידים לצרכי חוק הביטוח הלאומי בעקבות משבר הקורונה

מאת עו"ד (רו"ח) גיא חן - מומחה מיסוי בינלאומי

בעקבות משבר הקורונה, הודיע המוסד לביטוח לאומי על שתי הקלות מהותיות הנוגעות לעניין קביעת תושבותם של יחידים לצרכי חוק הביטוח הלאומי:

  1. ישראלים השוהים בחו"ל- מערכת הביטוח הלאומי עודכנה כך שלא תישלל תושבותם הישראלית של יחידים השוהים בחו"ל לאחר חלוף 5 שנים מיום שיצאו מהארץ. זאת, בשונה מהמדיניות הרגילה הנהוגה במוסד לביטוח הלאומי, לפיה המערכת מנתקת באופן אוטומטי את התושבות הישראלית של המהגרים לחו"ל לאחר חלוף 5 שנים מיום יציאתם את ישראל ("מועד העלייה למטוס").  
     
  2. תושבים חוזרים- בשונה מימים רגילים, בשלב הבדיקה של התושבות, המוסד לביטוח לאומי ייתן משקל רב יותר להצהרתם של החוזרים לארץ, מאשר להוכחות האובייקטיביות הנדרשות לחזרה למגורי קבע. זאת ועוד, פקיד הביטוח והגבייה רשאי לאשר את התושבות כשהסיבה לחזרה ארצה נעשית בעקבות משבר הקורונה.
כידוע, החל מ- 1.1.2003, המועד בו נכנסה לתוקף הרפורמה במס הכנסה, והמעבר ממיסוי טריטוריאלי למיסוי פרסונאלי, תושבי ישראל חייבים במס הכנסה וכפועל יוצא, בדמי ביטוח לאומי ומס בריאות גם על הכנסה שהופקה או נצמחה מחוץ לישראל.
 
משכך, כאשר תושב ישראל עובר לעבוד בחו"ל (גם אם מדובר בעבודה אצל מעסיק זר), אזי במועד המעבר לחו"ל עליו להודיע למוסד לביטוח לאומי (באמצעות טופס בל/627) כי הוא מבקש לנתק את תושבותו הישראלית לצרכי הביטוח הלאומי. אילולי כן, במועד חזרתו ארצה, עלול הוא להיחשף לחבות בתשלום דמי ביטוח לאומי ומס בריאות על מלוא הכנסתו שהופקה בחו"ל (שעלול להגיע עד לשיעור של 17% ממלוא הכנסותיו בחו"ל).
 
עם זאת, לאחר חלוף 5 שנים לשהותו של יחיד בחו"ל, נוהג המוסד לביטוח הלאומי לנתק את תושבותו של היחיד באופן אוטומטי רטרואקטיבית מיום המעבר לחו"ל גם אם לא ביקש היחיד לנתק את תושבותו כאמור (כאמור לעיל, בעקבות משבר הקורונה הוקפאה זמנית מדיניות זו).
 
ככל ומדובר ביחידים השבים ארצה טרם חלוף 5 שנים מיום הגירתם לחו"ל, עלולים הם כאמור, להיחשף לחבויות גבוהות בדמי ביטוח לאומי ובמס בריאות, למעט, אם ביצעו מראש הליך של ניתוק תושבות לצרכי הביטוח הלאומי.
 
יודגש, כי הליך ניתוק התושבות מהביטוח הלאומי הינו הליך מורכב ומסובך. מומלץ, כי טרם הגשת בקשה לניתוק תושבות, כדאי לקבל ייעוץ מקצועי בנושא. משרדנו מטפל ומייעץ מידי שנה למאות לקוחות המבקשים לנתק תושבות ממס הכנסה ו/או מהמוסד בביטוח לאומי.
 
אנו עומדים לרשותכם במתן מענה לשאלות נוספות בפורום המומחים באתר 'ישראלים בחו"ל', בטלפון 077-6467030 או במייל guy@sagilaw.com

 

שגיא עו"ד

 

 

 

הצעה לביטוח רפואי בחו''ל

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

*על ידי לחיצה על 'שלח' אתה מקבל עלייך את תנאי השימוש של אתר דיוידשילד


למידע נוסף לחצו כאן

Davidshield סוכנות לביטוח חיים (2000) בע"מ.
החברה המבטחת- דיויד שילד חברה לביטוח בע"מ