לימודים ברומניה

דף הבית >> לימודים בחו"ל >> לימודים ברומניה

רומניה הינה רפובליקה בחצי האי הבלקני וממוקמת בין דרום למזרח אירופה. היא גובלת עם אוקראינה בצפון, סרביה ובולגריה בדרום, מולדובה במזרח והונגריה במערב. בחלק המזרחי של המדינה ממוקמת רצועת החוף של הים השחור. במדינה יש למעלה מ- 21 מליון תושבים כאשר 90% הם רומנים. עיר הבירה של רומניה היא בוקרשט שנחשבת למרכז מסחרי גדול וענף.

בתחילת שנות ה-2000 החלה העיר להנות מצמיחה כלכלית מסיבית ומתהליכי מודריניזציה. בשנים האחרונות החלה למגנט אליה תיירים רבים מכל העולם בשל הנופים המרהיבים אותם היא מציעה. גם מהגרים החלו להשקיע בהתפתחות הכלכלית של העיר בתחומים כמו היי-טק, נדל״ן ותעשייה. מכיון ותחום האקדמיה מפותח במדינה ועובר שינויים רבים יש לא מעט סטודנטים המגיעים לרומניה מבחוץ ומתחילים לסלול את דרכם המקצועית.

הלימודים ברומניה נחשבים ללימודים ברמה גבוהה מאוד שכן הממשלה משקיעה כספים רבים בפיתוח אקדמי, במרצים הטובים ביותר והיותה קרובה באופן יחסי לישראל מושכת אליה סטודנטים ישראלים בעיקר למסלולים כמו רפואה, רפואת שיניים ווטרינריה. ברומניה יש למעלה מ-40 אוניברסיטאות ציבוריות ולכן אפשרויות הלימוד בה מגוונות ונמצאות בתהליכי שינוי ושיפור כל הזמן.

מה אפשר ללמוד ברומניה?

בבוקרשט 2 אוניברסיטאות מרכזיות ידועות - אוניברסיטת קרול דה וילה אשר נוסדה בשנת 1857 ובה ניתן ללמוד במסלול של לימודי רפואה כללית - 6 שנים, לימודי רפואת שיניים - 6 - לימודי רוקחות - 5 שנים ולימודי סיעוד- 3 שנים. הייחודיות של אוניברסיטה זו מאופיינת ברמה הגבוהה של המרצים והבוגרים שלה, במתקני האוניברסיטה עצמם בהם ציוד רפואי חדשני, בית חולים אוניברסיטאי וברמת התוכן שמועבר באופן מקצועי.

אוניברסיטה נוספת הממוקמת גם היא בעיר הבירה היא האוניברסיטה למדעי האגרונומיה והרפואה הוטרינרית שם ניתן ללמוד את מקצועות האגרונומיה השונים, לימודי חקלאות ורפואה וטרינרית. שנת הלימודים מתחילה בתחילת אוקטובר. קיימות ברומניה אוניברסיטאות רבות נוספות בערים כמו ייאש, אוניברסיטת קלוז’ בחבל טרנסילבניה ולכן אין חובה לגשת דווקא לבוקרשט, שווה לבדוק אופציות נוספות. 

מעבר לרומניה - כדאי לדעת…

בשונה מישראל, דרישות הקבלה למוסדות הלימוד הגבוהים אינם בשמיים ורוב המקומות דורשים אך ורק תעודת בגרות מלאה. במקצועות כמו רפואה נדרש הסטודנט לעבור מבחנים נוספים וריאיון אישי. המכשול בא לידי ביטוי בשנת הלימודים עצמה כאשר חלק מהמקצועות מחייבים שליטה בשפה הרומנית. כל מוסד אקדמי מציב לעצמו תנאי קבלה משלו ותאריך אחרון המאפשר לסטודנטים הפוטנציאליים להגיש את מועמדם ולכן יש להתעדכן בנפרד בהתאם למוסדות הלימוד שמעניינים אתכם באופן ספיציפי.

שכר הלימוד נע בין 5000-7000 יורו, תלוי כמובן במסלול שבחרתם ובאוניברסיטה עצמה כאשר דמי הרישום משתנים ונעים בין 200-400 יורו. לאחר ההרשמה יש להגיש בקשה לקבלת ויזת סטודנט. עלויות המחיה ברומניה זולות בהשוואה לישראל ונעות בין 5000-8000 יורו לשנה אחת, תלוי בעיר בה תגורו. מאוד לא פשוט לקבל מלגה והשכר הממוצע במדינה נע בין 500-800 יורו לחודש.

אין ספק כי רומניה נחשבת ליעד מבוקש עבור ישראלים המעוניינים להשתלב  באקדמיה הן בשל תנאי הקבלה הנוחים והן בשל עלויות המחיה הזולות באופן יחסי. כאמור, המקצועות המבוקשים ביותר הנלמדים בערים הגדולות כמו בוקרשט ו - יאש הם רפואה כללית, רפואת שיניים, וטרינריה ורוקחות. מומלץ להצטייד בביטוח רפואי מהארץ לפחות לתקופה הראשונה בכדי שתוכלו במידת הצורך לגשת לביקור אצל רופא משפחה, רופאים מומחים, לקבל החזרים על תרופות וטיפולים מיוחדים.

הצעה לביטוח רפואי בחו''ל

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

*על ידי לחיצה על 'שלח' אתה מקבל עלייך את תנאי השימוש של אתר דיוידשילד


למידע נוסף לחצו כאן

Davidshield סוכנות לביטוח חיים (2000) בע"מ.
החברה המבטחת- דיויד שילד חברה לביטוח בע"מ